Körösi Keringő
Származási hely
Magyarország, Nagykőrös és a Nagyalföld települései.
Összbenyomás
Közepes nagyságú vagy annál valamivel kisebb, zömök testalkatú, fésűs keringő fajta, mélyen leeresztve hordott szárnyakkal és a törzshöz magasan illesztett, széles, felfelé irányuló, vasalt farokkal. Tollazata dús, testhezálló, test egész felületén egyenletesen telt, fényes és laza. A törzs széles mellből indul, zömök, vízszintes tartású, rövid lábakon nyugvó. A hátközéptől a faroktő felé enyhén emelkedő, széles és telt, dús tollazatú farokpárna található, alul pedig ívelt határvonalú, mély lágyék. Járása a fajtára jellemző ringó (ún. bődörgő) járás.
Fajtajegyei
- Fej: A fej nagysága a testhez arányos, ún. diófej, minden oldalról legömbölyített. Elölről nézve a fej széles, oldalról nézve a homlok meredeken magasra emelkedik, vonala a fejtetőn át enyhe ívvel folytatódik a tarkó irányába. A galamb kifejezetten teltpofájú (pöfés). A hátsó nyakél kezdetén közepesen magasan tűzött, dús tollazatú, széles fésű van, mely a fülek tájékától a nyak oldalaira nyúló, fokozatosan alacsonyabbá váló láncban fejeződik be.
- Szem: A szemgyűrűk közepes szélességűek, kör alakúak, kétsorosak, finom szövetűek, felületük enyhén redőzött. A fehérek szemgyűrűi halvány pergamen színűek, a színeseknél vajszínűek. Kivételt képeznek a kékek, a kékfakók és kovácsolt kékek, amelyeknek világos-kékesszürke szemgyűrűi elfogadottak. A fehérek és a szemtájékon fehér színűek szivárványhártyája (írisz) gesztenyebarna, ún. bükkönyszem, a színeseké viszont mindig sárga. A pupillák kicsik, kerekek.
- Csőr: A közepesnél valamivel rövidebb, a szájzugtól a kávák hegyéig mért hossza 12-15 mm. Tőben vastag, ék alakú és zárt. A csőr középvonala a szemek alsó egyharmadában, vagy alatta fut át. Az orrdudorok kicsik, de osztottak, felületük sima és enyhén porozott. A felső csőrkáva fejlettebb és vége az alsó csőrkáva hegyén túl ér. A csőr csontszínű, kivéve a fejükön kék és fekete színű változatokat, amiknél a csőr színe sötétszürke lehet, de még ezeknél a változatoknál is a világosabb csőrszínt kell előnyben részesíteni.
- Nyak: Rövid, vastag, függőleges tartású, a fej felé enyhén vékonyodó. A toroktáj szűk ívben kikerekített.
- Mell: Széles, mérsékelten előre domborodó, a hastájba mélyen törésmentes ívvel fordul.
- Hát: Széles, rövid, a farok felé alig keskenyedő, középen mély ívben folytatódik a deréktájban, majd széles, dús farokpárnában fejeződik be.
- Szárny: A törzshöz lazán simuló, mélyen leeresztve hordott. Olyan mértékben csüngő, hogy a viszonylag rövid elsőrendű evezők a talajjal közel párhuzamosan futnak. A vége járás közben a talajt 2-3 cm hosszan érinti. A szárnypajzsok rövidek és szélesek, a szárnybúbok fedettek. Az ellenkező oldali evezők hegyei között a távolság alig kisebb a faroktő szélességénél.
- Farok: Széles és jól zárt, felfelé irányuló, felülete enyhén domborodó, tollai széles zászlójúak, s egymásra cserépszerűen, rés nélkül zárulnak (vasalt farok). A szélső kormánytollak enyhén kifelé irányulnak. A farok tollainak vége kissé borzolt (ún. frizírozott) is lehet. A kormánytollak száma 14 vagy annál több. A farok emelten hordott, a vízszintessel legalább 50 fokos szöget zár be. A farokfedők és a hasonlóan dús tollazatú faroktámasztók következtében a valóságosnál rövidebbnek tűnik.
- Láb: Széles közből indul és olyan rövid, hogy a hastollak a talajt csaknem érintik. A csüdök a finom lábujjakkal együtt rövidek, tolltalanok, élénkvörös színűek. A karmok rövidek, színük a csőr színével egyező.
- Tollazat: Dús, telt. Olyan laza, hogy a galamb nagyobbnak tűnik a valóságos testméreténél.
Szín és rajzváltozatok
- Egyszínűek: fehér, fekete, dún (olajszín), vörös, sárga, levendula változatokban fordulnak elő. Az adott szín a test egész felületén intenzív, árnyalati eltérésektől mentes és csillogó.
- Domináns vörös, domináns sárga: a test egésze fakó vörös (bronz), vagy fakó sárga, kivéve a kormánytollakat, a farokpárnát, a faroktámasztókat és az elsőrendű evező tollakat, ezek színe világos vagy sötét ezüst.
- Szárnyszalagosak: kék, kékfakó, vörösfakó, sárgafakó.
- Kovácsoltak: kék, kékfakó, vörösfakó és sárgafakó színben fordulnak elő. Ritkább vagy sűrűbb kovácsoltság esetén is kívánatos az egész szárnypajzsra kiterjedő, egyenletes rajzelosztás.
- Deresfejű (őszfejűek): A fehérek kivételével bármely egyszínű esetében fehérrel fröcskölt fejűek. A fehér derezettség a fejen kívül más testrészre nem terjedhet ki.
- Tigris deresek (ún. cifrák): Színes alapon fehérrel babozott feketék, dúnok, vörösek és sárgák. Törekedni kell a fele-fele arányban lehetőleg egyenletes eloszlásban megjelenő színes és fehér tollazatra. A kormánytollaknak és oldalanként minimum hét elsőrendű evezőnek színesnek kell lennie.
- Színes farkúak: A komplett farok (farokpárna, kormánytollak, faroktámasztók) kivételével a galamb teljes teste fehér. Kormánytollak színe fekete, dún (olajszín), vörös, sárga lehet.
- Barát tarkák (ún. köpönyegesek): A fej, minimum öt elsőrendű evezőtoll és a teljes farok fehér, a test többi része színes.
- Barát tarka tigris deresek: A fej, minimum öt elsőrendű evezőtoll és a teljes farok fehér, a test többi része színes, a nyakon gyengébben, a test többi részén ideális esetben feles arányban, egyenletes elosztásban fehérrel babozott.
- Pajzsosok (ún. színes oldalúak): A szárnypajzsok fekete, dún, vörös, sárga tollakkal fedettek.
- Babos pajzsosok: A fekete, dún, vörös vagy sárga szárnypajzsok fehérrel babozottak.
- Szívhátúak: Elfogadott fekete, dún, vörös, sárga, levendula, kék, kékfakó, kovácsolt vörösfakó, kovácsolt sárgafakó, kovácsolt kék és kovácsolt kékfakó színváltozatokban. A nyakközépig érő fehér előke kivételével a nyak, a teljes fésű, továbbá a szívhát és a teljes farok színes. A szárnyak és a törzs többi része fehér. A fehér fej színhatára a fésűig ér, a nyak két oldalán éles határral lefutva nyakközépig érő előkével egészül ki. A fej lehet teljesen fehér, vagy színes folttal jelzett. A jelzett fejűek lehetnek ún „koronacseppesek”, színes folttal fehér mezőben, vagy ún „hódosak” amikor a színes hódfarok alakú homlokfolt a csőrtől indul. Összevetésekben a hódos fejűeket kell előnyben részesíteni.
Súlyos hibák
Aránytalan testfelépítés, feszes testtartás, hosszú lábak. Kicsi fej, keskeny, hosszú, lapos homlok. A fejhez simuló, szakadt, vagy túl magasan tűzött (ún. szarvaskonty) továbbá szívhátúaknál a fehérrel bélelt fésű. A csőrnél súlyos hiba, ha az hosszú és vékony (ún. „tűcsőr”), nyitott vagy lefelé görbülő (papagájcsőr) továbbá súlyos hiba a keresztcsőr. A hosszú, vékony nyak, keskeny, emelt mell, szorosan simuló, csak enyhén leeresztve hordott, hosszú evezőjű szárnyak, melyek határozottan túlérnek a farok vonalán. Keskeny derék, hiányzó farokpárna, aránytalanul hosszú, keskeny, nyitott farok. Keskeny zászlójú kormánytoll, hasított kormánytoll jelenléte. Szűk közből nőtt, hosszú lábak, tollas láb, takaratlan combok.
Értékelés sorrendje
Összbenyomás, karakter- alak, állás, fej, tollszerkezet, csőr, szem, szín és rajz.
Gyűrűnagyság
7mm